SAĞLIK

Ben kanarsa ne olur, ben soyulursa ne olur, koparsa ne olur?

Siyah veya kahverengi et beni koparsa, çıkarsa, soyulursa ne olur?

Cilde eşit şekilde dağılan hücreler deriye renk verirler. Sebebi belli olmayan bazı durumlarda ise hücreler kümeleşerek toplanır ve ortaya siyah, kahverengi, kırmızı renklerde benler olur. Bazı bilim insanları ciltte oluşan bu lekeli görünümlü et parçacıklarının güneş ışınlarının verdiği zarardan dolayı oluştuğunu söylemektedir.

Et beni düşerse ne olur?

Et beni kendiliğinden zamanla düşebilir, kuruyabilir kaybolabilir. Bu durum kendiliğinden yaşandığında normal olarak kabul edilebilir ancak beni kesmek, koparmak, yolmak son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Et benlerinin tehlikeli türleri olabileceği gibi zararsız olanlarıda görülebilir. Siyah renkteki koyu renkli benler tehlikeli olanlardır. Her yaş grubu insanda olabileceği gibi hem doğuştan hem de sonradan ben çıkabilir.

Günümüzde benler lazer tedavileri ile kolayca alınabilmektedir. Ben aldırma fiyatları benin derinliğine, genişliğine bağlı olarak 500 TL ile 1000 TL arasında değişen bir fiyata aldırılabilir.

Et beni doğal olmayan yollarsa koparsa ne olur?

  1. Siyah benleri koparmak, kesmek veya yolup almak kanserle sonuçlanabilir. Diğer kahverengi ve kırmızı tonlardaki benlerde de aynı riskler mevcuttur.
  2. Benin olması kişiye zarar vermez. Estetik olarak görüntü bozukluğu yarattığını düşünüyorsanız kendiniz koparmayın. Tıbbi yardım alın.
  3. Ben koparsa minik yaralar şekline dönüşebilir, yerinde iz kalabilir. Kaşıntı vereceğinden ister istemez müdahaleler sonucu bu izler daha geniş alana yayılabilir. Eğer yara haline dönerse doktora gidilmelidir.
  4. Doğuştan gelen benleri daha riskli olanlardır.
  5. 15 yaşına kadar oluşan benler ise anne veya baba izniyle doktor kontrolünde alınmalıdır.

Lazer tedavisi ile alınan benlerde küçük çukurlaşmalar ve benin alındığı yerle normal deri arasında renk farkı oluşabilmektedir. Ben aldırıldıktan sonra yaranın iyileşmesi için müdahaleyi doktor tavsiyesi ile yapın. Evde yapacağınız ben maskeleri daha koyu tonlarda iz kalmasına neden olabileceğinden ben maskesi tarifleri araştırmayın.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir