PARA

Kredi borcu ödenmezse ne olur, Kredi Kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi borcu veya kredi kartı borcu yüzünden olası icralık durumlar

Banka borcu yüzünden banka hesaplarının bloke edilmesi, maaşa haciz gelmesi ve üzerinize olan taşınabilir veya taşınamaz mallara karşılık icra takibi başlatılması kimsenin başına gelmesini istemediği bir durumdur. Bazen işlerin çıkmaza girmesi ile ödeme düzensizlikleri kredi kartı veya bankadan çekilen kredinin ödenememesine sebep olabilir.

Bir not; eğer durumunuz kredi ödemeye müsait olmadığı halde birikmiş borçlarınız veya aciliyeti olan bir ödeme için kredi çekecekseniz kredi ödeme tutarı ve sürelerine mutlaka dikkat edin. Battı balık yan gider düşüncesinde olup borçları tek bankaya toplayayım demekte sizi zor durumlara düşürebilir.

Kredi borcum var ama ödeyemiyorum

Kredi borcu olan bir vatandaş hem kredi çektiği banka üzerinden idari takibine uğrarken aynı zamanda Merkez Bankası tarafından da kara listeye alınır. Belirli süreler içerisinde borç yapılandırılmadığında veya kapatılmadığında icralık olabilirsiniz.

Bankaya olan borç ödenmezse ne zaman icra başlar veya gelir?

Yasal takip süresi 90 gündür. 3 ay boyunca ödeme yapmayan müşteri için yasal takip süreci başlar. Borçlu müşteriye yasal takip bildirimi 2. ayı dolmak üzereyken ihtar çekilir. Bu süreler içerisinde toplam borç faizi ile birlikte ödenerek kapatılabilir. İhtar çekildikten sonra buradaki yapılan işlemlere ait ücretlerde ayrıca borçlu müşteriye yansıtılır.

3 aylık süre dolduğunda ise banka müşterisinden borcu ödemesi için iletişime geçecektir. Yapılandırma için doğru zaman olabilir ancak burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus; yapılandırma yaparak taahhüt belgesi imzalamak ve sonrasında ödeme düzenine uyumamak daha büyük sorunlar doğurabilir.

Kredi borcu yüzünden hapis cezası, kredi kartı borcundan hapis yatanlar

Şu soru cevap bulabilir; banka borcu, kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemeyen hapis yatar mı, hapse girer mi?

Banka borcu için taahhütname imzalayarak ödeme yapamamak veya yapmamak sizin hapse bile girmenize neden olabilir. Kredi kartı borcu ve kredi taahhüt bozma cezası olarak 90 güne kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

90 gün içinde Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Tüm bu süreler içerisinde 90 günü (3 ay) geçiren müşteri ödeme yapmadığında artık hem yasal sürece girer hem de Merkez Bankası kara listesinde yerini alır. Kısacası; banka sicil bozukluğu oluşur. 5 yıl boyunca hem kredi hem de kredi kartı alımı güçleşecek hatta imkansız hale gelecek, kredi notu düşecektir.

Mahkeme süreci başladığında ise;

  • Taşınabilir mallaranıza haciz (Araba, taşıt vs)
  • Taşınamaz mallara haciz (Ev, arsa vs)
  • Maaş haczi
  • Banka hesap blokesi

Gibi çeşitli yöntemlerle borç tahsili yollarına başvurulabilir.

Kredi Kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi borcu ile kredi kartı borcunun yasal süreçleri aynı işler. Sürekli bankadan ve avukatlar üzerinden sinirlerinizi bozacak SMS ve telefon trafiğiniz olacaktır.

Kredimi veya kredi kartımı ödeyemiyorum ne yapmalıyım?

Bankalar veya finansal kurumlar size kredi anındaki kadar şefkatli ve güler yüzlü davranmayacaktır. Buradaki süreç vicdandan yoksun olarak sistemsel olarak işleyiş gösterir. Yapabileceğiniz sadece yapılandırmadır. Bankanızla görüşerek yeniden yapılandırma veya daha uzun vadeli borç yayımı yaparak düzenli ödemeye geçmektir. Kredi kartınızın asgarisini ödeyerek 3 ekstre dönemi geçirebilirsiniz ancak 4. ayda banka asgari ödeme tutarını kabul etmeyerek borcun tamamını isteyecektir.