SAĞLIK

Spor yapmazsak ne olur, Neden spor yapmalıyız?

Hiç spor yapanla yapmayan bir olur mu?

Spor yapmazsak ne olur, Neden spor yapmalıyız diye hiç düşündünüz mü? Belirli hareketler yapan, sabahları kalkıp koşu yapan veya parklardaki spor aletleri ile haşır neşir olan insanlar ile hiç spor yapmayan kişiler arasında bir farklılık oluşuyor mu? Aşağıda spor yapma nedenlerine ait bazı basit ama etkili sebepleri sıraladık.

Neden spor yapmalıyız?

 1. Sinir Sistemi İçin
 2. Kas Sistemi İçin
 3. Kemikler İçin
 4. Eklemler İçin
 5. Kan Dolaşımı ve Kalp
 6. Solunum Sistemi İçin
 7. Sindirim Sistemi İçin
 8. Hormon ve Enzimler İçin

Spor yapmazsak ne olur?

1- Merkezi sinir sistemi hasar görür

İnsan hareket ettikçe duyguları, tepkileri, davranışları hareketlerinir. Hareketsizlikte ise durgunlaşır ve yavaşlar. Doğal olarak tepki vermede zorlaşma görülür.

2- Kas sistemi hasar görür

Hareketsiz kaslar zayıflamaya müsaittir. Hareket etmedikçe vücut koordinasyonu bozulur, dengesizlik başlar.

3- Kemikler güçsüzleşir

Zorlanmayan kemikler zayıflar. Güçlendirmek için kemikleri zorlamak gerekir. Spor yapmayanlarda veya hareketsiz yaşam tarzı olanlarda incelme, çatlama, güçte azalma ve kırılmalar daha hızlı gerçekleşir.

4- Eklemler işlevini kısıtlar

Hareket ederek eklemlerin oynak kalmasını sağlayabileceğiniz gibi sporsuz ve hareketsiz kalarak eklemlerin oynak kalmasını güçleşir.

5- Kanda ve kalpte sorunlar olur

Hareketsizlik aynı zamanda kalp kasınında zayıflamasına neden olur. Kas güçsüzlüğü ise kan pompalanmasında zorluk yaşatır. Kan basıncında bozlmalar ve kanda pıhtılaşmalar olabilir. Sonucunda ise;

 • Kalp damar hastalıkları
 • Nefes darlığı
 • Beyinde tahribat ve sorunlar

benzer rahatsızlıklar ve sorunlar oluşmasına neden olabilir.

6- Solunum sorunları olur

Nefes daralmasına hareketsizlik sebep olabilir. Zamanla nefeste daralma görülür. Eğer yeteri derecede nefes alınmadığında öksürme becerisi kaybolur, hafif yorgunluklarda hırıltılı solunum başlar.

7- Kabızlık olur, kilo alma olur

Haraketsizlik aynı zamanda kabızlığın oluşmasına yardımcıdır. Kabızlık başladığında böbrek faaliyetlerinde, idrarda azalmalar ile sodyum ve kalsiyum kaybı yaşanmaya başlar. Böbrek taşları ve kumlarının oluşmasına nedendir.

Yediklerinizi (kalorileri) yakamazsanız kilo almaya başlarsınız.

7- Hızlı yaşlanırsınız

Hareketsizlik çabuk yaşlanmaya sebeptir. Vücut kendini yenileyemez, hormonlarda ve enzim üretimlerinde sorunlar yaşanarak metabolizmada problemler yaşanmaya başlar.

Not: Kompozisyon hazırlayan öğrenciler faydalanabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir